top of page

סובלים מכאבי ראש? הסברים ודרכי טיפול לפי הרפואה הסינית

כאבי ראש הם מבין התלונות הנפוצות ביותר, הם מאוד שכיחים בקרב האוכלוסיה.

כאב ראש יכול לנבוע מכל מיני סיבות והנפוצות בינהן אינן מעידות על בעיה חמורה אך כן מאותת לנו על חוסר איזון בגוף.

רוב כאבי הראש קשורים למתח בשרירי הצוואר, הנובע מתנוחה לא נכונה בשינה, ישיבה מרובה, חוסר פעילות גופנית ועוד.

בנוסף כאבי הראש יכולים להיות קשורים לעיניים, אוזניים, אף, גרון.

לעיתים נדירות כאבי ראש כרוניים יכולים להעיד על פגיעה מוחית ואף גידולים.

יש הפרדה בין כאב ראש אקוטי וכרוני.

כאב אקוטי מאופיין בכאב שמגיע מהר ונמשך זמן קצר יחסית, בדרך כלל מלווה בהתקררות, נוקשות של הצוואר והכתפיים, נזלות ויכול להיות אף חום גבוה.

כאב כרוני- בדרך כלל נמשך לאורך זמן עם התקפים תכופים וכאבים לסירוגין.

הסיבות לכאבי הראש רבות ומגוונות, אכתוב פה את הנפוצות ביותר:

 • רגשות- בעיקר כעס, תסכול והדחקה של רגשות. לפי הרפואה הסינית, איבר הכבד קשור לכעסים ורגשות מודחקים. כשהאדם כועס הצ'י (אנרגיה) של הכבד נתקע ואינו זורם כראוי. זה יתבטא בכאב לאורך מרידיאן הכבד או כיס המרה (בן זוגו), המגיע לאיזור הראש. כאב זה יתבטא בעיקר באיזור הרכות.

 • עבודת יתר- כאשר אנחנו עובדים הרבה שעות עבודה מאומצת וללא מנוחה מספקת בסופו של דבר אנו גורמים להתשה של אנרגיית הכליות (הכוונה מבחינה אנרגטית ולוא דווקא פיזית).

 • עודף פעילות מינית אצל גברים/ עודף לידות, לידות סמוכות או הפלות- גם הם מתישים את אנרגיית הכליות וגם גורמים לחסר דם. כאב הראש יהיה בכל הראש ויהיה חלש ועמום.

 • תזונה:

 • תזונה לא מספקת: תזונה שאין בה מספיק מרכיבים חיוניים לבניית הדם תגרום לחסר דם. למשל: אדם צמחוני שאינו אוכל מספיק תחליפי חלבון בתפריט או ירקות מזינים יסבול מחסר דם. זה יתבטא בחולשה גדולה, הכאב יהיה חלש ועמום.

 • אכילת יתר: מחלישה את מערכת העיכול, העיכול נפגע. הכאב יתבטא בעיקר באיזור המצח.

 • צריכה מוגזמת של מזונות: חריפים, לחים (מוצרי חלב למשל), מלח, חמוצים ועוד.

 • אכילה מהירה מידי- גורמת לתקיעות של אנרגיית הכבד.

 • אכילה לא מסודרת- בעיקר אכילה בשעות מאוחרות בלילה. העיכול שלנו אינו עובד כמו שצריך בלילה, זה הזמן למנוחה ורגיעה לכן מומלץ לסיים לאכול לפחות שעתיים לפני השינה (תלוי כמובן מתי הולכים לישון).

 • חבלה בראש/ תאונת דרכים- החבלה גורמת לתקיעות גדולה של אנרגיה באיזור הראש. הכאב יהיה בדרך כלל חד וממוקד.

 • כאבי ראש הורמונליים- אצל נשים נראה הרבה פעמים קשר בין המחזור לכאבי ראש. האבחנה תהיה האם הם מגיעים לפני או בזמן/ אחרי המחזור.

כפי שניתן לראות ישנם גורמים רבים לכאבי הראש. חשוב לעשות אבחנה נכונה. גם לפי הרפואה המערבית ולאחר מכן כשמגיעים לטיפול ברפואה הסינית יהיה אבחון לפי השיטה הסינית הכולל תשאול מקיף ובדיקה של הלשון והדופק שנותנים לנו הרבה אינפורמציה לגבי מה שקורה בגופנו.

הטיפול עצמו כולל דיקור, לפעמים גם שיאצו, בעיקר כשיש צורך לשחרר את איזור הצואר. לעיתים אף יהיה צורך בלקיחה של צמחי מרפא סיניים עד להטבה.

ישנם סיפורי מקרה מוצלחים ברפואה הסינית בכל הנושא של כאבי הראש. הטיפול המערבי כולל בעיקר תרופות להרגעת הכאב שלא תמיד עובדות ואף יכולות לגרום נזק מצטבר בשימוש ממושך ותופעות לוואי נוספות.

אם את/ה סובלים מכאבי ראש המפריעים לתפקוד היום יומי שלכם ואתם מעוניינים בפתרון יעיל, בריא ומוכח, אתם מוזמנים להתקשר עוד היום 054-4826998, ולקבוע פגישת אבחון.

ושתהיה לכולנו רפואה שלמה.

30 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול
bottom of page